تحصیل در انگلیس

انگلستان یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی است. با این حال، اخذ ویزای تحصیلی انگلیس می‌تواند بسیار چالش برانگیز و زمان‌بر باشد.

تحصیل در انگلیس

انگلستان یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی است. با این حال، اخذ ویزای تحصیلی انگلیس می‌تواند بسیار چالش برانگیز و زمان‌بر باشد.

برای آسان‌تر شدن پروسه اخذ ویزای تحصیل در انگلستان، مقررات جدیدی وضع شده است که از ابتدای سال 2022 اجرایی شد. این مقررات شامل زمان پردازش سریع‌تر و فرآیندهای درخواست ساده‌تر و همچنین افزایش تعداد مسیرهای موجود برای دانشجویان بین‌المللی است.

اگر شما نیز قصد دریافت ویزای تحصیلی انگلیس را دارید، این راهنما تمام مقررات جدید را در سال 2022 بررسی می‌کند. با ما همراه باشید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلیس

سن مجاز برای متقاضیانی که قصد تحصیل در انگلستان را دارند 16 سال است. شما همچنین باید از یک موسسه معتبر یا یک حامی دانشجویی دارای مجوز، پیشنهاد رسمی داشته باشید. از طرفی، داشتن بودجه کافی یا حامی مالی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در انگلیس ضروری است.

انگلستان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه جذب دانشجویان خارجی است. علی‌رغم شیوع ویروس کرونا، نرخ تاییدشدگان برای تحصیل در بریتانیا، به ویژه برای دانشجویان آسیایی، بسیار بالا بوده است. با این حال شما به عنوان داوطلب باید تمامی شرایط زیر را داشته باشید:

مدارک پایه:

 • پاسپورت معتبر (اصل)
 • عکس بیومتریک برای درج در پاسپورت
 • تاییدیه پذیرش برای مطالعات (CAS)

مدرک زبان انگلیسی:

 • گذراندن دوره UG: شما باید حداقل به سطح CEFR B2 (آیلتس 5.5) مسلط باشید.
 • گذراندن دوره PG: حداقل سطح IELTS 4.0 یا CEFR B1
 • داشتن از گواهینامه‌های Secure English Language Tests

داشتن یکی از الزامات مالی زیر:

 • در اختیار داشتن کل شهریه سال اول
 • در اختیار داشتن شهریه کامل برای دوره‌های کمتر از یک سال
 • در اختیار داشتن هزینه سال تحصیلی آینده یا هزینه‌های معوقه (اگر در حال تمدید ویزای خود برای ادامه تحصیل هستید)
 • هزینه‌های زندگی: باید حداقل 1023 پوند در ماه تا حداکثر 9 ماه داشته باشید

دعتنامه از موسسه مربوطه:

 • ارائه دعوتنامه رسمی دانشگاه همراه با نام شما، نام موسسه، عنوان دوره و تاریخ اعطا

ترجمه مدارک اصلی:

 • تمامی مدارک باید به صورت رسمی به انگلیسی ترجمه شوند.
 • مدارک اصلی
 • تایید صحت و درستی متن ترجمه
 • تاریخ ترجمه
 • نام کامل و امضای مترجم
 • اطلاعات تماس مترجم یا شرکت ترجمه

انواع ویزای دانشجویی انگلستان در سال 2022

در ادامه برخی از اصلاحاتی که در انواع ویزاهای تحصیلی انگلیس اعمال شدند را بررسی می‌کنیم:

ویزای دانشجویی جدید

این ویزای جایگزین ویزای دانشجویی Tier 4 (عمومی) شد و برای دانش‌آموزان 16 ساله یا بالاتر ارائه می‌شود. این ویزا به شما امکان می‌دهد تا پایان دوره تحصیلی خود در خاک بریتانیا بمانید.

 • زمان پردازش: 3 هفته
 • زمان ارائه درخواست: 3 ماه قبل از شروع دوره
 • زمان حضور در خاک بریتانیا: اگر دوره شما 6 ماه یا کمتر طول بکشد باید 1 هفته قبل از شروع عازم انگلستان شوید. اگر دوره شما بیش از 6 ماه طول بکشد بهتر است از 1 ماه قبل در انگلیس حضور داشته باشید.

ویزای دانش‌آموزی جدید

این ویزا جایگزین ویزای Tier 4 (کودک) شد و شامل دانش‌آموزان بین 4 تا 17 سال می‌شود.

 • زمان پردازش: 3 هفته
 • زمان ارائه درخواست: 3 ماه قبل از شروع دوره
 • زمان حضور در خاک بریتانیا: اگر دوره شما 6 ماه یا کمتر طول بکشد باید 1 هفته قبل از شروع عازم انگلستان شوید. اگر دوره شما بیش از 6 ماه طول بکشد بهتر است از 1 ماه قبل در انگلیس حضور داشته باشید.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت

دانشجویانی که قصد تحصیل در انگلیس را دارند با در دست داشتن این ویزا می‌توانند در یک دوره کوتاه‌مدت (6 تا 11 ماهه) شرکت کنند.

 • زمان پردازش: 3 هفته
 • زمان ارائه درخواست: 3 ماه قبل از شروع دوره
 • زمان حضور در خاک بریتانیا: بستگی به تاریخ سفر دارد

قوانین جدید مهاجرت در مورد ویزای تحصیلی انگلستان

برای سهولت کار متقاضیان خارجی، دولت بریتانیا تغییراتی را اعمال کرده است. قوانین جدید عبارتند از:

از 1 ژانویه 2022، قانون نقل مکان آزاد (movement) پایان می‌یابد و با سیستم جدید مهاجرت مبتنی بر امتیاز بریتانیا جایگزین می‌شود. دولت بریتانیا در 5 اکتبر 2020، «سیستم جدید مبتنی بر امتیاز» را به اجرا درآورد. در این سیستم دیگر خبری از محدودیت برای تعداد دانشجویان بین‌المللی، که می‌توانند از طریق این مسیر به بریتانیا سفر کنند، وجود ندارد. با این حال، اولویت با افراد ماهر، مانند افرادی که دارای مدارک علمی، دانشگاهی و مرتبط با فناوری‌ هستند، خواهد بود.

در این حین تغییراتی نیز در قانون ویزای کار اعمال شد که مهمترین آن‌هاعبارت‌اند از:

 • قانون جدید به دانشجویان اجازه می‌دهد تا پس از اتمام دوره دکترا به مدت 3 سال در انگلستان کار و زندگی کنند.
 • آنها همچنین می‌توانند 2 سال پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد در خاک بریتانیا بمانند و کار کنند.
 • دولت می‌تواند محدودیت ویزای کار پس از اتمام تحصیل در انگلستان (PSW) را برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد از 2 سال به 4 سال افزایش دهد.

هدف از این قوانین جدید افزایش تعداد کل دانشجویان بین‌المللی است. تعداد این دانشجویان، که هر ساله در سیستم آموزش عالی انگلستان برای تحصیل انتخاب می‌شوند، تا سال 2030 به 600000 نفر می‌رسد.

شورای بریتانیا تأکید کرد که این تغییر تأثیر مثبتی بر تعداد دانشجویان آسیایی خواهد داشت که انگلستان را به عنوان مقصد آموزش عالی انتخاب می‌کنند.

همه مهاجرانی که به دنبال ورود به بریتانیا برای کار یا تحصیل هستند، باید از چند ماه قبل برای دریافت مجوز اقدام کنند.

دانشجویان آسیایی (به‌ویژي هندیان) که دوره تحصیلی خود را در فصل پاییز شروع می‌کنند، حتی اگر به دلیل گسترش موارد ابتلا به کووید-19 نیاز به شرکت در کلاس‌های آنلاین داشته باشند، واجد شرایط درخواست خواهند بود.

مزایای تحصیل در انگلستان

در سال‌های اخیر، بریتانیا مشوق‌های بیشتری را (مانند تغییرات ویزا و سیاست‌های مهاجرتی دوستانه‌تر) برای جذب دانشجویان بین‌المللی اعلام کرده است. به طور کلی، دولت بریتانیا امیدوار است تا سال 2030 سالانه 600000 دانشجوی بین‌المللی جذب کند. در سال 2019/2020، دانشجویان دانشگاه‌های بین‌المللی بریتانیا 22 درصد از جمعیت دانشجویی کل جهان را تشکیل می‌دادند!

بنابراین، چرا باید به تحصیل در انگلستان فکر کنید؟ در ادامه برخی از مهمترین مزایای تحصیل در بریتانیا را معرفی می‌کنیم که با مطالعه می‌توانید درک بهتری از شرایط این کشور داشته باشید.

انگلستان، مرکز دانشگاه‌های برتر جهان

دانشگاه‌های انگلستان جزو معتبرترین دانشگاه‌های جهان به شمار می‌روند. در واقع، براساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی توسط موسسه QS در سال 2021، هشت دانشگاه بریتانیا در بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. آن‌ها عبارت‌اند از:

 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • امپریال کالج لندن
 • دانشگاه کالج لندن
 • دانشگاه ادینبورگ
 • دانشگاه منچستر
 • کینگز کالج لندن
 • دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن

تنوع فرهنگی بالا

چهارده درصد از جمعیت بریتانیا (حدود 9.5 میلیون نفر) در خارج از این کشور متولد شده‌اند. این بدان معناست که دانشجویان بین‌المللی که به انگلستان نقل مکان می‌کنند، می‌توانند در مورد فرهنگ‌های مختلف اطلاعات جدیدی بیاموزند و با افراد مختلف معاشرت کنند. این موضوع در شهر لندن، جایی که 35٪ از جمعیت آن خارجی هستند، بیشتر صادق است. شما می‌توانید بسیاری از رستوران‌ها و فروشگاه‌های ایرانی را در این شهر پیدا کنید؛ امری که می‌تواند به شما در درمان دلتنگی و شوک فرهنگی کمک زیادی کند.

حمایت از دانشجویان خارجی توسط دولت

دولت انگلیس حمایت زیادی از دانشجویان بین‌المللی می‌کند. به عنوان مثال، هر دانشگاه بریتانیایی دارای دفتری است که برای پاسخگویی به نیازهای دانشجویان بین‌المللی نظیر شهریه، مسکن، پشتیبانی تحصیلی و غیره راه‌اندازی شده است. این به دانشجویان اجازه می‌دهد تا اقدام به دریافت کمک‌هزینه کنند. شورای امور دانشجویان بین‌المللی انگلستان، که یک نهاد مشورتی برای دانشجویان بین‌المللی است، اطلاعات بسیار خوبی را در وب‌سایت خود ارائه کرده است.

ارتقای  مهارت‌های زبان انگلیسی

با تحصیل در بریتانیا، این شانس را خواهید داشت که لهجه‌های مختلف بریتانیایی را بشنوید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. این لهجه‌ها شامل انگلیسی، ایرلندی، اسکاتلندی، و ولزی می‌شوند که ممکن است در مناطق مختلف متفاوت به نظر برسند.

از آنجایی که تنوع در بریتانیا از نظر فرهنگی و قومیتی بسیار زیاد است، شما می‌توانید سایر لهجه‌های مختلف انگلیسی نظیر استرالیایی و امریکایی را نیز بیاموزید.

وجود فرصت‌های شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی

دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام دوره‌های لیسانس و فوق‌لیسانس می‌توانند برای 2 سال در خاک بریتانیا مشغول به کار شوند. این در حالی است که دانشجویان دکترا از 1 سال مزیت بیشتر برخوردارند. به طوری که قادرند تا 3 سال در خاک انگلیس اقامت داشته باشند. این امر باعث می‌شود تا دانشجویان بعد از اتمام تحصیل بلافاصله وارد بازار کار شوند.

مکانی عالی برای زندگی

زندگی در بریتانیا با توجه به شاخص زندگی OECD، بسیار خوب است. افراد در بریتانیا میزان رضایت عمومی خود از زندگی را 6.8 از 10 رتبه‌بندی کردند (که بالاتر از میانگین OECD است). بریتانیا همچنین در مواردی مانند مشاغل، تحصیلات و مهارت‌ها و ارتباطات اجتماعی بالاتر از حد متوسط است .

سخن پایانی

در این مطلب شما را با الزامات تحصیل در انگلستان آشنا کردیم. امیدواریم که این راهنما به شما کمک کرده باشد تا پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت کرده باشید. همانطور که مشاهده کردید، تمامی متقاضیان باید شرایط مورد نیاز برای ارسال درخواست را رعایت کنند. با توجه به این که اداره مهاجرت بریتانیا قوانین جدید برای صدور ویزای تحصیلی وضع کرده است، سردرگمی زیادی در بین متقاضیانی که مایل به تحصیل در انگلستان هستند وجود دارد. با این حال اصلا نگران نباشید، چراکه کارشناسان موسسه ما قادرند شما را در این مسیر دشوار کمک کنند.

سوالات متداول

طبیعتا سوالات زیادی در خصوص چگونگی اخذ ویزای تحصیلی بریتانیا در ذهن شما شکل گرفته است. نگران نباشید، در ادامه به برخی از متداول‌ترین سوالات شما پاسخ داده شده است:

هزینه درخواست ویزا چقدر است؟

هزینه ارائه درخواست اولیه برای دانشجوسان خارجی 348 پوند و برای تمدید آن 475 پوند می‌باشد.

مدرک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان چیست؟

سطح زبان انگلیسی متقاضی حداقل باید B2 باشد. البته ممکن است سطح انتظار برخی دانشگاه‌های معتبر نظیر آکسفورد برای پذیرش در دوره‌های خاص بالاتر باشد.

مدارک مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی کدامند؟

متقاضیان پیش از اعزام به خاک بریتانیا باید ثابت کنند که توان پرداخت هزینه‌های دوره برای یک سال تحصیلی، به اضافه 1023 پوند در ماه (هنگام تحصیل در خارج از لندن) تا 9 ماه را خواهند داشت. با این حال، دانشجویان بسیاری از کشورهای ثروتمند ممکن است نیازی به اثبات این پول نداشته باشند.

آیا به غیر از هزینه تحصیل و زندگی، باید هزینه اضافی نیز پرداخت کرد؟

بله، هزینه‌های اضافی مربوط به بیمه و مراقبت‌های بهداشتی تا سقف 470 پوند در سال است.

آیا می‌توان در حین تحصیل کار کرد؟

بله، دانشجویان با در اختیار داشتن ویزای تمام‌وقت می‌توانند تا 20 ساعت در هفته مشغول کار باشند.

فرصت‌های شغلی پس از اتمام تحصیل در انگلیس کدامند؟

دانشجویانی که موفق به اتمام دوره تحصیلی خود در بریتانیا شوند، می‌توانند برای ویزای Graduate Route اقدام کنند. این ویزا به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد اجازه می‌دهد تا دو سال در انگلستان مشغول به کار شوند. طبق قوانین جدید، دانشجویان دکترا قادرند تا 3 سال در خاک بریتانیا کار کنند.

اگر نتوانم قبل از تاریخ شروع دوره به بریتانیا برسم، چه باید بکنم؟

دانشجو باید 14 تا 17 روز قبل از شروع دوره خود را به انگلستان برساند. با این حال، به دلیل شیوع COVID-19، دولت به دانشجویان چینی و برخی کشورها اجازه می‌دهد تا در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 5 =

کلیه حقوق این سایت متعلق به ۱.۲.۳ اپلای می باشد طراحی سایت توسط وب24