تحصیل در آمریکا

دانشجویانی که مایل به تحصیل در آمریکا هستند باید در مورد فرآیند درخواست ویزای دانشجویی F-1 اطلاعات کسب کنند. در حال حاضر بیش از یک میلیون دانشجوی بین‌ المللی در ایالات متحده تحصیل می‌کنند. لذا شما نیز با کسب آگاهی و دریافت راهنمایی لازم می‌توانید به آن‌ها بپیوندید.

تحصیل در آمریکا

دانشجویانی که مایل به تحصیل در آمریکا هستند باید در مورد فرآیند درخواست ویزای دانشجویی F-1 اطلاعات کسب کنند. در حال حاضر بیش از یک میلیون دانشجوی بین‌ المللی در ایالات متحده تحصیل می‌کنند. لذا شما نیز با کسب آگاهی و دریافت راهنمایی لازم می‌توانید به آن‌ها بپیوندید. به همین منظور در این مطلب به صورت گام به گام اصلی‌ترین نکات در خصوص اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ذکر شده‌اند تا به شما کمک کند که بفهمید قوانین و شرایط اخذ ویزای F-1 چیست. با ما همراه باشید.

ویزای تحصیلی آمریکا (F-1) چیست؟

ویزای دانشجویی F-1 ذیل ویزاهای غیر مهاجرتی قرار می‌گیرد. این ویزا به دانشجویان بین‌المللی اجازه ورود به خاک ایالات متحده را برای تحصیل در موسساتی که توسط برنامه دانشجویی و تبادل بازدیدکنندگان (SEVP) تایید شده است، می‌دهد. F-1 محبوب‌ترین نوع ویزای دانشجویی برای دانشجویانی است که به دنبال تحصیل در دانشگاه یا کالج‌های ایالات متحده هستند. متقاضیان تنها زمانی قادر به ارائه درخواست برای اخذ ویزای F1 هستند که توسط یک موسسه معتبر آمریکایی پذیرش شده باشند.

مدت اقامت شما پس از اخذ این ویزا بر اساس برنامه‌ای که در آن ثبت نام می‌کنید، متفاوت خواهد بود. معمولا فرم I-20 ارائه شده توسط دانشگاه مربوطه، تاریخ انقضای برنامه شما را ذکر می‌کند. لذا شما باید مدرک خود را قبل از تاریخ انقضای ذکر شده دریافت کنید. این تاریخ درواقع مدت زمان حضور شما برای تحصیل در آمریکا را تعیین می‌کند.
پس از فارغ‌التحصیلی ممکن است شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که واجد شرایط درخواست برای آموزش عملی اختیاری (OPT) شوید. این به شما اجازه می‌دهد تا حداکثر 12 ماه در ایالات متحده در زمینه مرتبط با تحصیل خود مشغول به کار شوید. فارغ التحصیلان STEM نیز از یک فرصت 2 ساله برخوردار می‌شوند؛ به گونه‌ای که می‌توانند برای 2 سال دیگر درخواست کار دهند. اگر برنامه‌ای جهت تمدید یا آموزش اضافی ندارید، باید ظرف 60 روز پس از فارغ‌التحصیلی به کشور خود بازگردید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (F-1)

اگر قصد دارید برای اخذ ویزای دانشجویی F-1 اقدام کنید، باید چند قانون مهم را به خاطر بسپارید. این قوانین عبارت‌اند از:
گواهینامه موسسه اعتبار کالج یا دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، باید توسط اداره مهاجرت و گمرک (SEVP) تایید شود.
ثبت نام تمام وقت تنها راه دریافت ویزای دانشجویی F-1، ثبت‌نام تمام وقت است. شما باید به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در موسسه ثبت نام و تمامی واحدهای درسی را پاس کنید.
تسلط به زبان انگلیسی اغلب موسسات آموزشی در امریکا شرایط خاص خود را در خصوص مدرک زبان درنظر می‌گیرند. لذا پیش از اقدام باید نسبت به حداقل نمره مورد نیاز برای قبولی اطلاعات کسب کنید.
بودجه کافی یکی از مهمترین نکات برای تحصیل در آمریکا این است که از تمکن مالی کافی برخوردار باشید. شما باید ثابت کنید که بودجه کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در ایالات متحده را دارید.
پاسپورت معتبر پاسپورت شما باید حداقل تا شش ماه پس از تاریخ اتمام برنامه تحصیلی در ایالات متحده اعتبار داشته باشد.
داشتن تابعیت کشور خود پیش از اقدام شما باید تابعیت کشور خود را داشته باشید و حداقل در 2 سال گذشته در خاک آن اقامت کرده باشید.

نحوه ارسال درخواست ویزای دانشجویی F-1

قبل از شروع درخواست باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • پیش از ارسال درخواست باید ابتدا توسط یکی از موسسه‌های دارای گواهی SEVP پذیرفته شوید. پس از پذیرش، فرم I-20 خود را دریافت خواهید کرد که در این هنگام مجاز به ارسال درخواست ویزای خود می‌باشید.
 • هزینه SEVIS خود را بپردازید.
 • مراحل درخواست ویزای DS-160 خود را تکمیل کنید.
 • برای تعیین تاریخ مصاحبه به نزدیک‌ترین سفارت آمریکا در ایران مراجعه کنید. شرکت در مصاحبه حضوری ضروری است.
 • پس از تکمیل این مراحل، شما واجد شرایط برای ارسال درخواست ویزای دانشجویی F-1 خود هستید.

فرآیند درخواست ویزای دانشجویی آمریکا

برای اخذ ویزای تحصیل در آمریکا باید مراحل زیر را طی کنید. عدم سرپیچی از مقررات به منزله انصراف شما از ادامه مسیر می‌باشد.

 • در یکی از دانشگاه‌های معتبر پذیرفته شوید و فرم I-20 خود را دریافت کنید

فرآیند ویزای دانشجویی F-1 زمانی شروع می‌شود که شما در یک دانشگاه آمریکایی دارای گواهی SEVP پذیرفته شوید. گواهینامه SEVP مدرکی است که نشان می‌دهد دولت ایالات متحده دانشگاه مورد نظر شما را در فهرست موسسات معتبر خود گنجانده است. این گواهینامه همچنین نشان می‌دهد که دانشگاه مربوطه از منابع مناسبی برای ارائه مطالب آموزشی خود استفاده می‌کند.

پس از پذیرش، دانشگاه مربوطه فرم I-20 را به شما ارسال می‌کند. این فرم شامل مستندسازی برنامه‌های تحصیلی شما در طول تحصیل و شرایط اقامت می‌شود.

هنگامی که I-20 شما صادر می‌شود، اطلاعات زیر در سیستم اطلاعات دانشجویان و بازدیدکنندگان تبادلی (SEVIS) ثبت می‌شود:

 • شماره شناسه SEVIS شما
 • تاریخ شروع و پایان برنامه
 • برنامه تحصیلی مورد نظر
 • منابع مالی شما
 • هزینه حضور در مدرسه انتخابی
 • سایر اطلاعات شخصی

دانشگاه شما این اطلاعات را بر اساس آنچه در مطالب درخواست دانشگاه خود ارسال می‌کنید ارائه می‌دهد.

به محض اینکه فرم I-20 را دریافت کردید، مطمئن شوید که تمام اطلاعات دقیق هستند و سپس پایین صفحه اول را امضا کنید. بروز حتی کوچکترین نقص و عدم مطابقت اطلاعات مندرج در فرم I-20 ممکن است مانع از ورود شما به خاک ایالات متحده شود. از آنجایی که روند اصلاح خطاها ممکن است طول بکشد، لذا توصیه می‌شود پیش از امضای فرم از تمامی اطلاعات مندرج مطمئن شوید. هنگام سفر به ایالات متحده، فرم I-20 خود را به همراه داشته باشید. چراکه برای ورود به ایالات متحده، اخذ مجوز کار، و سایر فعالیت‌ها (مانند دریافت گواهینامه رانندگی) به آن نیاز خواهید داشت.

 • پرداخت هزینه SEVIS

هزینه اخذ ویزای دانشجویی F-1 برای تحصیل در آمریکا تقریباً 510 دلار خواهد بود که شامل هزینه خود ویزا به اضافه هزینه‌های پردازش SEVIS می‌شود.
این هزینه تنها زمانی قابل پرداخت است که فرم I-20 شما تکمیل باشد. توجه داشته باشید که رسید پرداخت را حتما نزد خود نگه دارید، زیرا برای شرکت در جلسه مصاحبه به آن نیاز خواهید داشت. هزینه این مرحله 350 دلار می‌باشد.

 • تکمیل فرم DS-160

یکی دیگر از فرم‌هایی که تکمیل کردن آن پیش از اخذ ویزای تحصیلی آمریکا ضروری است، فرم DS-160 می‌باشد. برای دریافت این فرم ابتدا باید فرم I-20 را تکمیل کرده باشید. ضمیمه کردن عکس پاسپورت، برنامه سفر و عکس ویزای جدید هنگام تکمیل فرم ضروری است. برای تکمیل این فرم باید 160 دلار نیز پرداخت کنید.

پس از اینکه فرم DS-160 خود را با موفقیت ارسال کردید، یک تأییدیه چاپ شده همراه بارکد روی آن دریافت خواهید کرد. همراه داشتن این فرم در زمان مصاحبه حضوری ضروری است.

 • تعیین زمان مصاحبه

نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ایالات متحده به ایران در کشورهای امارات، ارمنستان و ترکیه واقع شده‌اند. توصیه ما به شما این است که نزدیک‌ترین سفارت به ایران را انتخاب کنید. زمان‌های انتظار بسته به کشورهای میزبان متفاوت است و ممکن است ماه‌ها طول بکشد، بنابراین توصیه می‌شود تاریخ مصاحبه خود را در اسرع وقت فیکس کنید!

 • شرکت در مصاحبه

در طول مصاحبه سوال‌های مختلفی از شما پرسیده می‌شود. مامور سفارت بارها به موضوع تکمن مالی و بازگشت شما بعد از فارغ‌التحصیلی به کشور خود تاکید خواهد کرد. لذا در طول مصاحبه باید ثابت کنید که بودجه لازم برای تحصیل در آمریکا را دارید و تأیید کنید که پس از اتمام تحصیلات خود به خانه باز خواهید گشت. شرکت در مصاحبه برای تمامی متقاضیان به استثنای موارد خاص (افراد کمتر از 14 سال یا بیشتر از 80 سال) الزامی است.

پس از اتمام جلسه مصاحبه، باید منتظر پاسخ نهایی سفارت بمانید. معمولا ظرف چند روز جواب نهایی به شما ایمیل می‌شود. در صورت موفقیت‌آمیز بودن مصاحبه، شما اجازه ورود به خاک آمریکا پیدا خواهید کرد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

قبل از شرکت در مصاحبه مطمئن شوید که مدارک زیر را آماده کرده‌اید:

 • پاسپورت معتبر
 • یک کپی از جدیدترین عکسی که برای درج در ویزای خود آماده کرده‌اید
 • رسید پرداخت فرم‌های DS-160 و I-901 SEVIS
 • رسید فرم I-20
 • ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی
 • صورت‌حساب بانکی یا سایر مدارک مالی جهت اثبات تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • شواهدی مبنی بر قصد شما برای ترک ایالات متحده پس از اتمام دوره تحصیلی
 • اسنادی که توانایی شما در پرداخت کلیه هزینه‌های تحصیلی، زندگی و سفر را اثبات می‌کند

نکاتی که هنگام مصاحبه باید به آن توجه کنید

سیاری از متقاضیان هنگام حضور در جلسه مصاحبه با استرس مواجه می‌شوند که کاملا طبیعی است. ماموران سفارت نیز به این موضوع واقف‌اند، لذا همراه سعی در ارام کردن شما دارند. البته، این به معنای سختگیر نبودن آن‌ها نیست! شما باید در فرصتی که در اختیارتان گذاشته شده نهایت استفاده را کنید و توانایی‌های خود را به ماموران نشان دهید.
در جلسه مصاحبه معمولا سوالات زیر پرسیده می‌شوند:

 • آیا شما واقعا دانشجو هستید و قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارید؟
 • آیا منابعی برای پرداخت هزینه تحصیل خود دارید؟
 • آیا قصد دارید بعد از اتمام دوره تحصیل به خانه برگردید؟
 • چرا این دانشگاه را انتخاب کرده‌اید؟
 • تاکنون چند بار برای دانشگاه‌های آمریکا درخواست ارسال کرده‌اید؟
 • چگونه هزینه تحصیل خود را پرداخت خواهید کرد؟
 • آیا در ایالات متحده اقوام یا دوستی دارید؟
 • آیا قصد دارید در کنار تحصیل خود کار کنید؟
 • بعد از فارغ‌التحصیلی چه برنامه‌ای دارید؟

جلوگیری از رد شدن درخواست ویزای تحصیلی امریکا

این احتمال وجود دارد که درخواست ویزای F-1 شما رد شود. در چنین شرایطی تمامی استدلال‌هایی که منجر به رد شدن درخواست شما شده است ارائه می‌شوند.

برای جلوگیری از رد درخواست ویزای دانشجویی F-1، مهم است که تمام دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید و آن‌ها را دنبال کنید. همیشه قبل از ارسال درخواست، مدارک خود را دو یا حتی و سه بار بررسی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با چند وکیل کار کشته صحبت کنید. این فرآیند به شما کمک می‌کند تا در طول ارسال درخواست مسیر درستی را در پیش بگیرید.

به یاد داشته باشید در طول مصاحبه باید طوری وانمود کنید که هیجان زیادی برای تحصیل در این کشور دارید و پس از اتمام دوره تحصیلی خود حتما به ایران باز می‌گردید. در غیر این صورت، حتی اگر بهترین نمرات را در دانشگاه قبلی خود کسب کرده باشید نیز شان قبولی شما صفر است.

حفظ وضعیت ویزای F-1

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، برای ادامه تحصیل در ایالات متحده باید به طور فعال وضعیت ویزای F-1 خود را حفظ کنید. برای انجام این کار، شما باید از مقررات دانشگاه، آیین نامه‌های رفتاری، الزامات و شرایط مندرج در شرایط ویزای F-1 پیروی کنید.

هنگام ورود به ایالات متحده تمامی مدارک را به ماموران اداره مهاجرت نشان دهید. به هیچ عنوان قبل از تاریخ تعیین شده به آمریکا سفر نکنید.

هنگامی که به دانشگاه خود رسیدید، قبل از تاریخ شروع درج شده در فرم I-20 مجدداً با اداره مهاجرت تماس بگیرید.
در حین تحصیل در آمریکا در تمام کلاس‌های خود شرکت و نمرات بالایی کسب کنید. توصیه می‌شود هیچ کار خلاف قانونی انجام ندهید. حتی اگر برای استخدام نیز اقدام کردید، اداره مهاجرت را در جریان بگذارید.

آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در ایالات متحده کار کنند؟

بله، شما می‌توانید با ویزای دانشجویی F-1 در ایالات متحده کار کنید. با این حال، شما باید از قوانین و محدودیت‌های ویزای F-1 پیروی کنید. این قوانین عبارت‌اند از:

 • در طول ترم، شما تنها اجازه دارید به صورت پاره‌وقت در محوطه دانشگاه کار کنید. البته امکان لغو این محدودیت با موافقت دانشگاه وجود دارد.
 • شما فقط می‌توانید حداکثر 20 ساعت در هفته مشغول کار باشید.
 • در طول تعطیلات تحصیلی، اگر دانشگاه شما موافقت کند می‌توانید به کار تمام وقت بپردازید.

مزایای تحصیل در آمریکا

بدون شک تحصیل در بهترین کشور دنیا از نظر اقتصادی رویای بزرگی است که بسیاری از دانشجویان ایرانی با آن زندگی می‌کنند. در ادامه برخی از مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا معرفی شده‌اند:

بدون شک تحصیل در بهترین کشور دنیا از نظر اقتصادی رویای بزرگی است که بسیاری از دانشجویان ایرانی با آن زندگی می‌کنند. در ادامه برخی از مهمترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا معرفی شده‌اند:

 • وجود فرصت‌های علمی گسترده

دانشگاه‌های ایالات متحده به ارائه طیف گسترده‌ای از مدارک و گزینه‌های تحصیلی به دانشجویان معروف است. به همین دلیل، فرصت‌های زیادی برای دانش‌آموزان وجود دارد که همگی همسو با علایق آن‌ها می‌باشند.

با چنین تنوع گسترده‌ای، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام برنامه بهتر است می‌تواند چالش برانگیز باشد. به منظور اتخاذ این تصمیم، مهم است که متقاضیان ابتدا اهداف شخصی و حرفه‌ای خود را ارزیابی کنند. این گونه قادر خواهند بود تا گزینه مورد علاقه خود را شناسایی کنند.

 • فرصت‌های شغلی انبوه

حتی اگر هدف شما از مهاجرت به ایالات متحده دائمی نباشد، داشتن تجربه تحصیل و کار در ایالات متحده به طور بالقوه می‌تواند شما را به یک نامزد شغلی مطلوب‌ در هنگام بازگشت به کشور خود تبدیل کند.

در طول تحصیل، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از یادگیری تجربی، همکاری‌ها و دوره‌های کارآموزی بهره‌مند شوند تا تجربه واقعی و عملی در زمینه مورد علاقه خود را به دست آورند. این نه تنها فرصت‌های یادگیری ارزشمندی را فراهم می‌کند، بلکه می‌تواند به ایجاد روابط قوی با کارفرمایان آینده کمک کند.

 • تقویت زبان انگلیسی

یکی از بهترین راه‌ها برای مسلط شدن به یک زبان جدید، غوطه‌ور شدن در فرهنگ اجتماعی آن کشور است. لذا تکمیل مهارت‌های زبان انگلیسی در طول تحصیل در آمریکا می‌تواند مزایای ارزشمندی برایتان به همراه داشته باشد.

سایر مزایای بالقوه:

 • زندگی در پیشرفته‌ترین کشور دنیا
 • بهره‌مند شدن از اغلب مزایای شهروندی
 • امنیت شغلی بالا
 • سطح آموزشی فوق‌العاده
 • و …

سخن پایانی
تحصیل در ایالات متحده می‌تواند درهای زیادی را از نظر پیشرفت شخصی، تحصیلی و شغلی به روی شما باز کند. شاید فرایند اخذ ویزای تحصیلی آمریکا کمی پیچیده و دشوار باشد، اما حضور یک وکیل باتجربه در طول پروسه می‌تواند شما را چند گام به جلو هدایت کند. برای شروع این فرآیند توصیه می‌شود که تحقیقات خود را در زمینه تحصیل در این کشور انجام دهید. بهتر است ابتدا در مورد رشته‌های تحصیلی مورد علاقه خود تحقیق کنید و سپس به شناسایی دانشگاه‌های معتبر بپردازید.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − پانزده =

کلیه حقوق این سایت متعلق به ۱.۲.۳ اپلای می باشد طراحی سایت توسط وب24